* امام رضا (علیه السلام) فرمودند:"أفضل العقل، معرفه الانسان نفسه" ** بالاترین مرتبه خردمندی این است که انسان خودش را بشناسد. **بحار الانوار ج72ص352
صفحه اصلی > معرفي > اداره كل > تاريخچه 
دوشنبه ١٢ خرداد ١٣٩٩

 

سازمان تبليغات اسلامي

>> تاريخچه سازمان تبليغات اسلامي

فكر گسترش و توسعه فرهنگ اسلامي و بسط معارف الهي در صدر اهداف انقلاب قرار داشت كه با استقرار نظام جمهوري اسلامي اين تفكر نهادينه شد و نهاد شوراي عالي تبليغات اسلامي در اوايل تيرماه 1360 به صورت نهادي منسجم و مستقل و وابسته به ولايت فقيه با اراده حضرت امام خميني (ره)؛ به منظور پرداختن به امر تبليغات به وجود آمد.

اين نهاد كه متولد شده از متن انقلاب بوده در گذرگاه هاي حساس و خطير؛ سرشار از بحران و توطئه و تهاجمات مختلف دشمنان اسلام ناب بوده و بزرگاني چون آيات عظام جنتي، مهدي كني و امامي كاشاني و نيز شهيدان گرانقدري چون حجت الاسلام حقاني و ... در اين مسير زحمات فراواني كشيدند.

اين نهاد انقلابي در سير تكاملي خود در 14/1/68 با دست خط مبارك حضرت امام خميني (ره) به سازمان تبليغات اسلامي تغيير نام يافت و آيت الله جنتي از سوي ايشان به رياست اين سازمان برگزيده شد.

پس از ارتحال امام و پايان هشت سال دفاع مقدس، ضرورت گسترش فعاليتهاي فرهنگي و تبليغي دو چندان شد و رهبر آگاه و دلسوز انقلاب اسلامي هر از چندگاهي در ديدار با مبلغان و مسئولان و كارگزاران فرهنگي كشور بر امر تبليغ و استفاده از ابزارهاي نوين تبليغي تاكيد داشتند تا آنكه بالاخره در سال 71 با تشكيل هيأت امناي سازمان تبليغات اسلامي (مركب از : آيت الله جنتي، حجت الاسلام والمسلمين محمدي عراقي، حجت الاسلام والمسلمين محمدعلي رزم، دكتر افروز، دكتر پورنجاتي، دكتر حداد عادل، حجت الاسلام والمسلمين قرائتي، حجت الاسلام والمسلمين سيدابوالحسن نواب، حجت الاسلام والمسلمين محمدعلي تسخيري و حجت الاسلام والمسلمين علي اكبر رشاد) سياستهاي تدوين شده پيشنهادي هيئت امنا با جرح و تعديل به تصويب معظم له رسيد كه ايشان آن را تحت عنوان وظايف اساسي سازمان تبليغات اسلامي ابلاغ نمودند.

سازمان تبليغات اسلامي بجز سالهاي اوليه كه به صورت شورايي اداره مي شد تا سال 71 به رياست آيت الله جنتي فعاليت نمود و پس از آن حجت الاسلام والمسلمين محمدي عراقي در تاريخ 11/4/71 به اين سمت منصوب شدند و از سال 1380 هدايت اين مجموعه انقلابي به دست حجت الاسلام والمسلمين دكتر سيدمهدي خاموشي سپرده شد.

سازمان تبليغات اسلامي از ابتدا تاكنون در راه اشاعه فرهنگ غني اسلامي در جامعه از هيچ كوششي فروگزار نكرده است؛ در اين راستا همين بس كه مقام معظم رهبري مي فرمايد : بحمدالله سازمان تبليغات از اول انقلاب تاكنون حقاً و انصافاً خدمات زيادي را ارئه كرده است.

نظرسنجي
شما امسال، از كدام يك از برنامه‌هاي سازمان تبليغات اسلامي ويژة ماه مبارك رمضان، بيشتر استفاده مي‌كنيد؟

حضور مبلغين ديني در مساجد كشور
برنامه‌هاي سازمان در فضاي مجازي
كلاس‌ها و مسابقات قرآني
كتاب‌ها و ويژه‌نامه‌هاي سازمان

عضويت در سرويس خبري
نام :   
ایمیل :   
اوقات شرعي
وضعيت آب و هوا
weather.ir is down

كليه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.
2009 All rights reserved. Tebyan Ilam
©
طراحي : " تبيان ايلام "

Address : Ayatollah heidari St , IDO Ilam , Ilam , Iran
Tell No : +98 841 3364829 Fax No : +98 841 3332829
E-mail : info@ilam-ido.ir