* امام رضا (علیه السلام) فرمودند:"أفضل العقل، معرفه الانسان نفسه" ** بالاترین مرتبه خردمندی این است که انسان خودش را بشناسد. **بحار الانوار ج72ص352
چهارشنبه ٠١ اسفند ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس دفتر نظارت بر انتخابات استان ایلام

شورای نگهبان یک مرجع قانونی برای نظارت بر انتخابات است

متن زیر مصاحبه با جناب حاج یوسف امیدی رئیس محترم دفتر نظارت وبازرسی انتخابات استان ایلام می‌باشد که به مناسبت سالروز تشکیل شورای نگهبان انجام گرفته است . ایشان با داشتن سابقه ایثار و رشادت در طول هشت سال دفاع مقدس به کسب درجه جانبازی مفتخر گردیدند و اینک در سنگری دیگر در راه پاسداری از آرمانهای انقلاب اسلامی و نهاد مقدس شورای نگهبان فعالیت میکنند.


1-ضمن عرض سلام وتبریک فرا رسیدن سالروز تشکیل شورای نگهبان به محضر جنابعالی و همه همکارانتان در استان ایلام، به عنوان اولین سوال بفرمایید وظایف شورای نگهبان در چه حوزه‌هایی است ؟
بسم الله الرحمن الرحیم با سلام و ودرود به روح معمار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی(ره) و شهدای گرانقدر انقلاب و هشت سال دفاع مقدس و آرزوی سلامتی و طول عمر باعزت برای رهبر فرزانه انقلاب و همه دلسوزان وخدمتگزاران اسلام وانقلاب .
شورای نگهبان سه وظیفه اصلی دارد که عبارتند از:
-تفسیر قانون اساسی .
-نظارت بر 4 انتخابات ریاست جمهوری ، مجلس شورای اسلامی ، مجلس خبرگان رهبری و همه پرسی یا مراجعه به آراء عمومی .
-انطباق مصوبات مجلس شورای اسلامی با قانون اساسی .
شورای نگهبان همچنین در ساختارهای مختلف عضو است و وظایف خود را انجام مي دهد . مثلاً مطابق اصل 111 قانون اساسی ، تا هنگام معرفي رهبر ، شورايي مرکب از رييس جمهور ، رييس قوه قضاييه و يکي از فقهاي شوراي نگهبان به انتخاب مجمع تشخيص مصلحت نظام ، تشکیل مي شود که همه وظايف رهبري را به طور موقت به عهده مي‌گيرد . یکی از اعضای این شورا ، یک فقیه عضو شورای نگهبان مي باشد .
2-دلایل هجمه های زیادی که علیه شورای نگهبان به راه انداخته می شود را در چه می بینید؟ آیا عوامل خارجی هم دخالت دارند ؟
از آنجائیکه شورای نگهبان در پاسداری از جوهره اصلی نظام ، یعنی اسلام ، نقش مهمی دارد وجود شورای نگهبان برای نظام سلطه قابل قبول نیست و بنابراين آماج دشمنی استکبار قرار مي گيرد ، بویژه آنکه در رأس اشن شورا ، فقیهی انقلابی قرار داشته باشد .
3-سیستم نظارتی انتخابات و بررسی صلاحیت کاندیداها در استان چگونه است ؟
بخش نظارت شامل ، ناظرین عادی ، ناظر مسؤل ، سرناظر ، بازرس و هیئتهای نظارت استان ، شهرستان و بخش است .
بررسی صلاحیت داوطلبان مجلس خبرگان رهبری صرفاً بوسيله‌ي فقها و بررسی صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری ، بوسيله‌ي همه‌ی اعضای شورای نگهبان انجام خواهد شد و هیئتهای نظارت استانی ، نقشی در این فرآيند ندارند .
بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی در 4 مرحله به ترتیب در هئیت اجرایی مراکز حوزه‌ی انتخابیه ، هیئت نظارت استان ، هیئت مرکزی نظارت و شورای نگهبان انجام خواهد شد .
4-آیا دلایل ردصلاحیت ها به طور شفاف به افراد اعلام می شود ؟ چرا بعضی میگویند نمی دانند به چه علت رد شده اند ؟
در بيشتر موارد دلایل ردصلاحیت به افراد گفته مي شود ، امّا مواردی نیز وجود دارد که بیان از آستانه تجمل و قبول افراد خارج است . در این موارد بر اساس ماده‌ی واحده ، مصوب مجمع تشخیص نظام عمل خواهد شد .
5-التزام عملی به ولایت و نظام چگونه احراز می شود ؟ از نظر شرعی ، هر مسلمان تکالیفی دارد که در صورت انجام ، التزام عملی خواهد داشت ، مانند بجای آوردن نماز ، روزه و دیگر تکالیف . محرماتی نیز وجود دارد که باید آنها را ترک کند . بدیهی است اگر کسی ، برخی از تکالیف خود را بجای نیاورد و از ارتکاب محرمات ، نیز واهمه‌ای نداشته باشد ، آنگاه التزام عملی نخواهد داشت . مثلاً اگر ثابت شود شخصی نسبت به انجام نماز یا روزه بيشتر تفاوت است یا از مال حرامی مانند رشوه استفاده مي كند یا ثابت شود فرد مسایل اخلاقی دارد یا ثابت شود که فرد به مواد مخدر اعتیاد دارد ، آنگاه التزام عملی نخواهد داشت .
6-عمده ترین دلایل ردصلاحیت ها چیست ؟
بخش عمده افراد ردصلاحیت شده ، با استناد بندهای 1 و 3 ماده 28 ردصلاحیت شده‌اند . تعدادی کمتری از آنها ، به استناد بند 5 ماده 28 و بندهای مختلف ماده 30 رد صلاحیت شده‌اند .
7-آیا شورای نگهبان در ایامی که انتخاباتی قرار نیست برگزار شود هم فعالیت افراد را رصد می کند ؟ بله ، بکی از وظایف دفاتر نظارت و بازرسی انتخابات استانی ، رصدخانه‎ي فعالیت‌های انتخاباتی فعالان انتخاباتی است تا در هنگام بررسی صلاحیت ، از آنها استفاده شود .
8-آیا شورای نگهبان دید حزبی دارد ؟ اگر ندارد دلیل تان برای اثبات این موضوع چیست ؟
خیر ، شورای نگهبان یک مرجع قانونی برای نظارت بر انتخابات است . اعضای شورای نگهبان از فقها و حقوقدانانی تشکیل مي شود که در نهایت صلاحیت اخلاقی قرار دارند . فرمابشات امام راحل (رض) و همچنین مقام معظم رهبری ، در خصوص این نهاد مؤید صلاحیت و عدالت آنها است . تركيب فعلی مجلس شورای اسلامی که شامل اصولگرایان ، اصلاح طلبان و افراد مستقل مي باشد ، نشان مي دهد که شورای نگهبان در بررسی صلاحیت ، به استناد مستندات نظر مي دهد و کاری به وابستگی حزبی افراد نداشته است . دولت فعلی نیز که به اصلاح طلبان گرایش دارد ، نیز مؤید بيطرفی شورای نگهبان است .
9-آیا امکان دارد کسی که قبلا ردصلاحیت شده در انتخابات بعدی صلاحیتش تایید شود ؟
بله ، در حالتی که ردصلاحیت افراد به استناد حکم دادگاه باشد و این افراد پس از پیگیری ، حکم برائت دریافت کنند و معلوم شود که حکم قبلی نافذ نیست ، تأیید صلاحیت مي شوند یا در حالتی که بر اساس قانون ، زمان محرومیتهای اجتماعی افراد سپری شود ، تأیید صلاحیت مي شوند .
10-چگونه است که برخی افراد در استان ردصلاحیت می شوند ، اما در تهران صلاحیت شان تایید می شود ؟
نظر هیئت نظارت استان ، کارشناسی است و جنبه اعلامی ندارد ، بلکه هئیت مرکزی نظارت مختار است که نظر هئیت نظارت استان را بپذیرد یا رد نماید . بعلاوه ، برای اطمینان از صحت نظر استان ، هیئت مرکزی نظارت ، نظر هیئت استان را بار ديگر بررسی نموده و در صورت صحت ، تأیید می نماید ، در غیر این صورت نظر ديگری مي دهد .
11-ترکیب اعضای هیئت نظارت در استان و شهرستان ها چگونه تعیین می شود ؟
دفتر نظارت و بازرسی انتخابات ، استان 10 نفر برای عضویت در هیئت نظارت استان ، به هیئت مرکزی نظارت پيشنهاد می نماید تا 5 نفر از میان آنان ، به عضویت هیئت نظارت استان درآیند . سپس بنابر پيشنهاد دفاتر نظارت شهرستانی و تأیید هیئت نظارت استان و با ابلاغ هیئت مرکزی نظارت ، برای هر شهرستان و یا بخش ، 3 نفر بعنوان هیئت تعیین مي شوند .
12-چند نفر در استان به عنوان ناظر شورای نگهبان همکاری دارند؟ آموزش می بینند ؟
در استان ، حدود 600 شعبه اخذ رأی وجود دارد که برای هر شعبه ، 5 نفر ناظر آماده داریم .
13-ضمن تشکر از حضرتعالی به عنوان آخرین سوال ،مهم ترین چالش انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی ، در استان برای شورای نگهبان چه بود ؟
مشکلات مختلفی وجود داشت که عدم اطلاع از قانون ، تخلفات تبلیغاتی ، مشکلات سامانه‌ي احراز هویت و شایعات را مي توان نام برد .

با تشکر از جناب حاج آقای امیدی به خاطر فرصتی که در اختیار اینجانب قرار دادند.
مصاحبه کننده: روح الله پورعسکری مسئول روابط عمومی اداره تبلیغات اسلامی ملکشاهی


٢٣:٤٣ - يکشنبه ٢٧ تير ١٣٩٥    /    شماره : ١٥٥٢١    /    تعداد نمایش : ٧٦٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
نظرسنجي
شما امسال، از كدام يك از برنامه‌هاي سازمان تبليغات اسلامي ويژة ماه مبارك رمضان، بيشتر استفاده مي‌كنيد؟

حضور مبلغين ديني در مساجد كشور
برنامه‌هاي سازمان در فضاي مجازي
كلاس‌ها و مسابقات قرآني
كتاب‌ها و ويژه‌نامه‌هاي سازمان

عضويت در سرويس خبري
نام :   
ایمیل :   
اوقات شرعي
وضعيت آب و هوا
weather.ir is down

كليه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است.
2009 All rights reserved. Tebyan Ilam
©
طراحي : " تبيان ايلام "

Address : Ayatollah heidari St , IDO Ilam , Ilam , Iran
Tell No : +98 841 3364829 Fax No : +98 841 3332829
E-mail : info@ilam-ido.ir